8 Şubat 2016 Pazartesi

C# İlk Console Uygulaması

C# İlk Console Uygulaması

Merhaba arkadaşlar, C# da nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim. Okul projeleri ve geleceğe yönelik aldığım kararlar doğrultusunda Java' dan C# a terfi etmiş bulunmaktayım. Programlamaya Giriş derslerine kaldığım yerden devam edeceğim ve bu dersleri Java dilini kullanarak anlatacağım. İsterseniz Java dilinde kendinize bir yol çizersiniz dilerseniz C# ile yolunuza devam edersiniz. Burası sizin kişisel tercihinize kalmış. 

Daha önceki yazılarımda C# ile ilgili genel bilgileri vermiştim. Detaylı bilgi için bu yazılara göz atabilirsiniz.
Bu bilgileri de edindikten sonra, kodlarımızı yazacağımız IDE ye bakalım. Kodlarımızı Microsoft' un bizlere ücretsiz sağladığı Visual Studio 2015 Community üzerinde yazıyor olacağız. İlk bakışta zor da gelse, aslında alışınca çok kolay bir yapıya sahiptir Visual Studio. 

Yükleme dosyasını çalıştırdığınızda Installer her şeyi sizin yerinize yapacaktır. Tek yapmanız gereken gerekli dosyaların karşıdan yüklenmesini beklemek. Yaklaşık 4.5 gigabyte tutarında bir indirme işlemi yapılacaktır. Sonrasında Visual Studio 2015 Community kullanıma hazır olacaktır.

VS 2015' i açtığımızda karşımıza ilk önce bir microsoft hesabıyla giriş yapmamızı isteyen bir ekran gelecektir. Bu kısımda ücretsiz sürümü bir sınır olmadan kullanabilmek için giriş aşamasını yapmamız gerekiyor. 

Giriş yaptıktan sonra karşımıza "Start Page" gelecektir. Eğer oluşturduğumuz bir projeyi açmıyorsak yani direkt VS 2015 çalıştığı zaman gelecektir. Bir projeyi açarsanız muhtemelen karşınıza dizayn menüsü veya sınıflardan herhangi biri çıkacaktır. Bu kısım çok önemli değil, biz şimdilik sadece nasıl proje oluşturuyoruz ona bakalım.


 • Kırmızı ve sarı ile işaretlenmiş yerden, New Project yolunu izleyerek bir proje oluşturabiliriz, Open Project yolunu izleyip daha önce kaydettiğimiz ve elde ettiğimiz Visual Studio projesini açabiliriz ve son olarak Open From SourceControl yolunu izleyerek Team Foundation Server' a yüklediğimiz projeleri açabiliriz.
*** Team Foundation Server (TFS) : Projemizi güvende tutan bir serverdır. Proje TFS içine açılır ve erişim bu şekilde sağlanır. Yapılan değişiklikler, kim hangi sınıfı kullanıyor kim nereye ne yazıyor görebileceğiniz bir servistir. Bunun yanında yapılan değişiklikleri anlık olarak görebilirsiniz ve eski versiyonlara dönüş sağlayabilirsiniz.

 • Mavi ve sarı ile işaretlenmiş yerde, en son oluşturduğumuz projeleri görüyoruz. istediğimiz projeyi seçip açabiliriz.
 • Star > New Project yolunu izleyerek yeni bir proje oluşturuyoruz. 
 • Karşımıza gelen ekranı tanıyalım ilk önce.

 • Sarı ile işaretlediğim yerler başlangıç için çok önemlidir. Bu noktalara dikkat etmenizi istiyorum. 
 • İlk önce oluşturduğumuz projenin Visual C# olduğuna dikkat edin. Daha sonra ise proje türünün ConsoleApplication olmasına dikkat edin. Başlangıçta diğer proje türlerini bilmemize gerek yok fakat basitçe; WindowsFormApplication, tasarıma sahip masaüstü uygulamalarını oluşturabildiğimiz yani görsel kısmının da bulunduğu proje tipidir. WPF Application ise Windows Form Application' ın görsel olarak geliştirilmiş versiyonudur. Console Application ise bildiğimiz komut penceresinde geliştirilen projelerdir. Geri kalan kısım is şu anda bizim ilgili değildir.
 • Projemizin adını verirken dikkat etmemiz gereken tek şey türkçe karakter kullanmamak olacaktır. (ş,ü,ç,ö vs).
 • Location ise standart olarak Belgelerim içindeki VS2015>Project klasöründe olacaktır. Daha sonra projeyi kaybetmemek için ben kayıt yerini masaüstü olarak ayarladım. Siz istediğini noktayı gösterebilirsiniz. 
 • OK dedikten sonra projemiz oluşacaktır.

 • Java derslerini takip ettiyseniz aşina olduğunuz bir yapı burada da mevcut. Gördüğünüz gibi kodlarımızı main metodu içerisine yazıyor. Tabi ki de syntax her zaman ki gibi farklı fakat şunu söylemek istiyorum bana göre C#, IDE' nin de yardımıyla Java' dan kat ve kat daha kolay bir dil. Yapabileceğimiz şeyler de hemen hemen aynı tek sıkıntımız yaptığımız uygulama sadece Windows işletim sisteminde çalışıyor olacak. Bu da C# ın en büyük eksisi. Buradan geliştiricilere Microsoft yetkililerine sesleniyorum, platform bağımsız hale getirin şu dili hepimiz rahatlayalım. 
 • Bu derste VS 2015' in bölümlerini sadece bu kadar anlatacağım. Ek olarak standart "Hello World" ekrana nasıl yazdırılıyor onu anlatacağım. VS 2015 bölümlerine ise bir sonraki derste detaylı olarak yer vereceğim.

Scope mantığı Java ile birebir aynıdır. Bunun da en büyük sebebi C# ın Java'dan devşirme bir dil olmasıdır. Hatta if, switch, for, while, do while, foreach, gibi yapılar tamamıyla birebir aynıdır. Ek olarak ileride açıklayacağım instance alma türleri bile birebir aynıdır. Bu yüzden sadece syntax kısmında zorluk çekeceğinizi düşünüyorum. Onun dışında pek bir sıkıntı olmayacaktır.

Şimdi hemen C# ile ilk kodumuzu yazmaya başlayalım. Ekrana bir şeyler yazdırmak için kullandığım Console komutu WriteLine() veya Write() dır.

 • Write() metodu, ekrana yazılacak olanı basar ve daha sonra imleci o satırda bırakır.
 • WriteLine() metodu ise ekrana yazılacak olanı yazdıktan sonra imleci bir aşağıdaki satıra alır.
 • Javadaki println() ve print() metodu ile birebir aynı mantıktadır.

Bunu nasıl kullanıldığına gelecek olursak.
 • Kodumuzu çalıştırmak için F5' i kullanabiliriz. Ayrıca IDE üzerinde menüde yer alan "Play" butonunu kullanabiliriz.
 • Korkmayın aslında program çalıştı fakat ışık hızında geri kapandı. Bunun sebebi Command panelinin açık kalmasını sağlayacak kodun yazılmamış olmasıdır. 
 • Eğer onu da eklersek;
 • Böylece çalıştırdığımızda komut ekranı kapanmayacaktır. 
 • Programımızın çıktısı ise aşağıdaki gibi olacaktır.
 • Böylece C# dilini kullanarak ilk programımızı yazmış bulunuyoruz. 
 • Son olarak eklemek istediğim bir kaç şey var. Visual Studio ileri seviyede gelişmiş intellisence e sahiptir. Bu ne demek derseniz, siz kodunuzun ilk harfini yazmaya başladığınızdan itibaren Visual Studio size yardımcı olmaya başlar ve işinizi kolaylaştırır. 
 • Visual Studio kullanıcılarına ek olarak işlevsel kısayollar sunmuştur. Benim çok kullandığım kısayollar;
 • Shift + Ctrl + B : Projeyi Build yapmak için
 • Ctrl + K + D : Dağınık duran kodu derli toplu hale getirmek için
 • Ctrl + M + O : Açık olan metodları regionları kapatmak için 
İlerleyen derslerde bu kısayollara çok ihtiyacımız olacak ve bunun gibi nicesine, yeri geldikçe bu kısayolları sizlerle paylaşacağım.

Benden bugünlük bu kadar, umarım yardımcı olabilmişimdir. Şimdilik hoşça kalın, iyi kodlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder