27 Ekim 2015 Salı

Mac Os X: Yeni Başlayanlar İçin Gerekli 5 Uygulama

Mac Os X: Yeni Başlayanlar İçin Gerekli 5 Uygulama

Merhaba arkadaşlar, eğer Mac Os dünyasına ilk defa adım atıyorsanız bu yazı tam sizlere göre. Bu yazımda bahsedeceğim uygulamalar Mac Os X ile kolaylaşan hayatınızı daha da kolaylaştıracak ve eski alışkanlıklarınızı kaybetmemenizi sağlayacak.

Yeni bir macintosh aldığınızda içerisinde sadece işletim sistemin sağladığı uygulamalar(itunes,Mac App Store, vs.) ve iWork uygulamaları bulunmaktadır. Eğer aldığınız ilk bilgisayar Macintosh ise bu duruma alışmanız çok kısa sürecektir fakat daha önceden bir işletim sistemi kullanmış ve ilk defa Mac Os X kullanıyorsanız bu durum sizin için çok sancılı olacaktır.

Aşağıda bahsedeceğim uygulamalar, Mac Os X' in kullanılabilirliğini arttırcak ve vazgeçilmezler listesine adlarını yazdıracaklardır. Ayrıca dışarıdan bakıldığında bomboş duran bilgisayarınızı daha canlı hale getirecek ve kullanımını bir hayli kolaylaştıracaktır. Liste daha da arttırılabilir fakat bu beş uygulama temelde bütün Macintosh kullanıcılarının sahip olması gereken ve her kullanıcıya hitap eden uygulamalardır.Listeye göz atacak olursak;

1) The Unarchiver
2) iStat Menus
3) AppCleaner
4) VLC Media Player
5) Caffeine

Ek olarak yukarıda bahsettiğim uygulamaların tabikide alternatifleri mevcut fakat bu uygulamaları seçmemdeki en büyük sebep alternatiflerine göre kullanım kolaylığı ve ihtiyacınızdan daha fazlasını sunmalarıdır.

Daha fazla vakit kaybetmeden ilk uygulamamıza geçecek olursak;

1) The Unarchiver

Windows işletim sistemi üzerinde kullandığımız winRAR adlı uygulamanın alternatifidir. Adından da anlaşılacağı üzere uygulama bizlere, winRar veya Zip şeklinde olan dosyaları açmamızı ve bu dosya formatında sıkıştırmamızı sağlar fakat sadece bu kadarla kısıtlı değil, uygulama aklınıza gelebilecek ve hatta bilgisayar kullandığınız süre boyunca hiç karşılaşmadığınız formatlarda dosya sıkıştırma ve sıkıştırılmış dosyaları açma imkanı sunmaktadır.

Ücret : Ücretsiz
Web sitesi : https://itunes.apple.com/us/app/the-unarchiver/id425424353?mt=12

2) iStat Menus

En sevdiğim uygulama diyebilirim. Menu satırına yerleşip bilgisayar hakkındaki tüm bilgileri bana tek bir ekranda sunan programdır kendileri. iStat Menus basitçe bilgisayarınızda olup bitenleri size göstermektedir. Örneğin bilgisayarınızdaki kullanılan Ram ve Disk miktarı, sensörlerin algıladığı sıcaklık değerleri gibi değerleri bizlere göstermektedir. Şık bir tasarıma sahip olan iStat Menus menu çubuğuna yerleşir ve özelliklerinden "Combined" seçeneğini seçerseniz hiç yer kaplamaz. Fiyatı biraz pahalı gelebilir fakat çok kullanışlı bir programdır kendileri.

Ücret : 18$
Web sitesi : https://bjango.com/mac/istatmenus/

3) AppCleaner

Favorilerimde ikinci sıraya yerleşmiş bu uygulama bir "Program kaldır" asistanıdır. Mac Os kullanıyorsanız bir uygulamayı veya dosyayı silmek istediğinizde o şeyi çöp kutusuna taşımanız yeterlidir fakat bu işlem ardında bir çok artık dosya bırakmaktadır. Bu dosyalar bir zaman sonra birikip sizlere hafıza problemleri çıkartacaktır. AppCleaner bu noktada sizlerin yardımına koşmaktadır. AppCleaner artık dosyaları temizlemez fakat bir uygulama veya dosyayı silerken AppCleaner yardımı ile silerseniz, AppCleaner sildiğiniz öge ile ilişkili tüm dosyaları bulup silmenize yardımcı olacaktır. Uygulama basitçe sürükle bırak mantığı ile çalışmaktadır. Ayrıca AppCleaner içerisinde "Search" kısmını kullanarak bulmak istediğiniz uygulamayı rahatça bulabilirsiniz.

Ücret : Ücretsiz
Web sitesi : http://www.freemacsoft.net/appcleaner/

4) VLC Media Player

Adından da anlaşıldığı üzere bu uygulama, medya oynatıcısı rolü üstlenmektedir. Mac Os işletim sistemi içerisinde QuickTime yüklü olarak gelmektedir ve bu medya oynatıcı içerisinde çok az formatı desteklemektedir. Benim gibi film ve dizi aşığı biriyseniz VLC Media Player size ilaç gibi gelecektir. Neden derseniz; VLC Media Player öncelikle ücretsiz bir yazılımdır, içerisinde aklınıza gelip gelemeyecek bir çok formatı barındırır. Ek olarak video formatlarını değiştirebilir ve videolarınıza alt yazı ekleyip, farklı bir yerdeki alt yazı dosyasını videonuzda gösterebilirsiniz.

Ücret : Ücretsiz
Web sitesi : http://www.videolan.org/vlc/

5) Caffeine

Bu uygulamayı yapan kişi bir dahi olmalı, çünkü beni ve kullanıcılarına ilaç olmakla kalmıyor hatta büyük bir kurtarıcı rolü üstleniyor. Ücretsiz olan Caffeine basitçe bilgisayarınızın dilediğiniz süre boyunca uykuya geçmesini engelliyor. Doğru duydunuz, sadece bilgisayarınızın uykuya geçmesini engelliyor. Çoğu zaman bilgisayarda bir dosya indirmeye başlayıp ardından bilgisayarın uykuya geçmesini engellemek çok zorlayan bir işlemdi. Ayarlara gir, değiştir, sonrasında tekrar eski haline getir. Anlatırken bile yoruldum. Uzun lafın kısası her Mac Os kullanıcısının mutlaka edinmesi gereken bir uygulamadır Caffeine.

Ücret : Ücretsiz
Web sitesi : https://itunes.apple.com/tr/app/caffeine/id411246225?mt=12


Bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Elimden geldiği kadarıyla kullanmaktan memnun olduğum ve zamanında uzun süre arayıp ince eleyip sık dokuyup bulduğum yararlı ve her Mac Os kullanıcısının sahip olması gereken uygulamaları sizlerle paylaşmaya çalıştım. Şimdilik hoşça kalın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder