7 Nisan 2015 Salı

Veritabanı Nedir ?

Günümüz koşullarına bakıldığında bilgi, insanoğlunun sahip olduğu en değerli varlığıdır. İnsanoğlunun gelişimi incelendiğinde; İnsanlar belli bir dönem Tarım ve Hayvancılık yaparak geçimini sürdürmüştür. Daha sonra Sanayi faaliyetleri başlamış ve geçim kaynağının büyük bölümünü sanayi faaliyetleri oluşturmuştur. Günümüzde ise insanoğlu bilgisini paylaşarak geçimini sürdürmektedir. Bilgi Teknolojileri sektörüne baktığımızda bütün büyük firmalar gücünü, sahip olduğu bilgiyle ölçmektedir. Peki; Sürekli artan bu bilgileri nerede saklayacağız ?

Veritabanı ne işe yarar ?


Veritabanı, birbiriyle ilişkili bilgilerin depolandığı alanlardır. Veritabanının en sade tanımı budur. Bilgilerin hızla artması ona ulaşımı ve depolanması konusunda büyük problemler doğurmuştur. Bu problemleri ortadan kaldırabilmek ve bilgi artışının sürekliliğini sağlayabilmek için Veritabanı mantığı ortaya çıkmıştır.

Her gün gittiğimiz bakkalı veya marketi ele alalım. Eskiden kara kaplı defterler vardı. Bu defterlerin içinde veresiye alışveriş yapan kişilerin isimleri telefon numaraları hatta adresleri yazardı. Bakkal veya Marketin sahibi gücü bu şekilde elinde tutardı. İstediği kişiden parasını alana kadar ürün vermeyebilir ve insanlar üzerinde baskı kurabilirdi.  Ya o defterin başına bir şey gelirse ? Çalınırsa, yırtılırsa, kaybolursa ? Bakkalın veya Marketin sahibi elinde tuttuğu baskı kurabildiği gücünü de kaybederdi. Fakat Veritabanı kullansaydı, bu bilgiye istediği yerden ulaşabilir, onu güvenle saklayabilir, başına bir şey geldiğinde en az zararla bu durumdan kurtulabilirdi.

Bunu yapabilmek için çeşitli veritabanlarını kullanabilir. Örneğin; MySql, MS Sql, Oracle vb. Bu veritabanlarını yönetebilmek için SQL - PL/SQL gibi sorgu dillerini bilmesi yeterliydi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder