7 Nisan 2015 Salı

SQL ve PL-SQL Nedir ?

SQL Nedir ?

Daha önce ki yazımızda veritabanı hakkında konuşmuştuk. Bu veritabanını yönetebilmek için sorgu dillerine ihtiyaç duyarız. İşte tamda burada devreye SQL girer. SQL' in açılımı "Structured Query Language' dır". Tarihine baktığımızda ilk önce SQUARE adlı bir dil geliştirilmiştir. SQUARE matematiksel söz dizilimine sahip bir sorgu dilidir. Veritabanının kullanıcı kitlesinin hızla artması sonucu ve kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlama için SQUARE sorgu dilinden vazgeçilerek SEQUEL sorgu dili oluşturulmuştur.


SEQUEL ingilizce söz dizilimine benzer nitelikler taşımaktadır ve SQUARE sorgu diline göre kullanımı daha kolaydır. SEQUEL daha sonra SQL adını almıştr. SQL dili ilişkisel alanda büyük ilgi görmüş ve İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sistemlerinin (VTYS) tümünde yer alan standart dil görünümü kazanmıştır. Bu nedenle Veri Tabanı konusunda çalışan tüm bilişim teknik personeli tarafından bilinmesi gereken bir dil konumundadır.

Çoğu zaman SQL bir programlama dili olarak bilinse de aslında herhangi bir veritabanı üzerinde kullanılan alt dildir. SQL ile sadece veritabanı üzerinde işlem yapılabilir. Örneğin kayıt eklenebilir, silinebilir, değiştirilebilir veya bu veriler ile listeler oluşturulabilir.

Peki PL - SQL Nedir ?


PL-SQL, Oracle tarafından geliştirilen, Oracle veritabanı sistemlerine özel dildir. Oracle  veritabanı sistemleri trigger ve stored procedure yazmak üzere geliştirilmiş temel sql komutlarının yanında programlamada akış kontrollerini ve değişkenleri kullanmamıza imkan sağlayan yani yapısal dillere ait özelliklerin standart SQL’e eklenmesi sonucu oluşan bir dildir.

Bazı şartlar ve döngülerde SQL yerine PL -SQL kullanmamız gerekir. Standart SQL komutlarında akış kontrolleri veya değişkenler olmadığından PL-SQL bu eksikleri tamamlayan bir dildir. "Ada" dili örnek alınarak tasarlanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder