10 Nisan 2015 Cuma

C# Nedir ?

C# Nedir ?

C# Microsoft tarafından geliştirilmiş yeni nesil programlama dilidir. C# adını melodi anahtarı olan C# Major’ dan almıştır. Dilin tasarlanmasına Andres Hejsberg liderlik etmiştir (Andres Heijsberg Pascal ve Delphi gibi programlama dillerinin tasarımıcısıdır.). 

C# birçok alanda Java’ yı örnek alır, C ve C++ diline benzer bir kod yapısındadır. Nesne yönelimli programlama kavramının gelişmesine katkıda bulunan en aktif programlama dillerinden biridir, .Net platformunun anadili olduğu bazı kesimler tarafından kabul görse de kimileri bunun doğru olmadığını savunmaktadır. 


C#, orta seviyeli bir dildir yani hem insan hem de makine algısına eşit seviyededir. .NET Microsoft uygulama bonservisi Windows üzerinde geçerlidir fakat C# programlarını Windows, Linux veya MacOs üzerinde yürüten başka uygulamalar da yer almaktadır. 

Mono veya DotGNU edinerek C# programlarını farklı işletim sistemleri üzerinde de çalıştırabilirsiniz. C# da uygulama geliştirmek için Visual Studio kullanabilirsiniz ve bir Mac Os veya Linux işletim sistemine sahip bilgisayarınız varsa çok rahat bir şekilde açıklayacağım yöntemler ile uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz. 

Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere, şimdilik hoşça kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder